14.6.19

Temat miesiąca: ASMR mój sposób na relaks przed snem

ASMR jest jednym z najdziwniejszych tematów jakie poruszę na blogu. To mój sposób na wyciszenie i zrelaksowanie się. Może po tym wpisie zachęcę Was do tego sposobu relaksacji. A może pomyślicie, że jestem dziwna ...

Po raz pierwszy o ASMR usłyszałam od Joanny Glogazy, które mówiła o tym na InstaStory i swoim kanale na YouTube (link do tego filmiku KLIK). Moją ciekawość wzbudziło to, że Asia polecała ASMR osobom, którym sprawia przyjemność wizyta u fryzjera, gdy ktoś dotyka włosów, czesze itp. A ja to uwielbiam! Już jako dziecko szukałam osób chętnych by mnie czesały i "bawiły się" włosami. Zawsze towarzyszą temu przyjemne ciarki w okolicach ramion, szyi  głowy. Okazuję się, że nie chodzi tutaj o czynność samą w sobie, ale i o dźwięk szczotkowania włosów.

ASMR (ang. Autonomous Sensory Meridian Response, samoistna odpowiedź meridianów czuciowych) – zjawisko przyjemnego mrowienia w okolicach głowy, szyi i innych obszarach ludzkiego ciała. Zjawisko to może zostać wywołane poprzez wizualne, słuchowe, dotykowe i zapachowe bodźce zewnętrzne. Charakter i kwalifikacja zjawiska ASMR dzisiaj została kilkukrotnie przebadana naukowo po raz pierwszy przez Emma L. Barratt, Nick J. Davis – z publikacji m.in. wynika że odczuwalne zjawisko ASMR jest faktyczną aktywnością mózgu, która ma dobroczynny wpływ na zdrowie. Przypuszcza się, że zamyka obszary mózgu odpowiedzialne za stres. źródło: Wikipedia.

Na YouTube jest mnóstwo kanałów zajmujących się ASMR . Poza kanałami obcojęzycznymi, jest też kilkunastu polskich twórców, którzy nagrywają filmy z przeróżnymi dźwiękami tzw. wyzwalaczami. Należą do nich odgłosy stukania paznokciami, drapania, szeleszczenia, cięcia, nożyczek fryzjerskich, przekładanie stron w książce, dźwięk suszarki, łagodne szepty, czesanie włosów, pisanie na klawiaturze komputera. Te wszystkie dźwięki u różnych osób wywołują tę samą reakcję czyli przyjemnego mrowienia na ciele.

Oczywiście są też osoby, na które te bodźce nie będą działać, a nawet spowodują, że będą czuć dyskomfort ich słuchając. Tak może być np. z szeptem, który u części osób wywoła złe skojarzenia (czują się jakby oglądali horror, szeptanie jest dla nich "creepy"), dla mnie nieprzyjemne są wszystkie dźwięki związane z jedzeniem, jak mlaskanie, przeżuwanie, chrupanie itp. Zamiast wyciszyć się i uspokoić wpadam w furię.

Pod filmikami na YT u polskich twórców ASMR znajdują się komentarze widzów, wyrażających wdzięczność za tego typu materiały, które pozwalają im się odprężyć, zrelaksować, a nawet pomagają wyjść z depresji i leczą zaburzenia snu. Jedna z kobiet napisała, że odkąd słucha ASMR przestała brać tabletki ułatwiające zasypianie. Dla mnie jest to również idealny relaks przed snem. Jeszcze nigdy nie obejrzałam żadnego filmiku do końca bo po około 10 minutach zasypiam. Najlepiej, gdy słuchamy ASMR na słuchawkach.

Podsumowując: ASMR to reakcji naszego ciała polegającej na przyjemnym mrowieniu połączonym z uczuciem relaksu i spokoju. Na każdego mogą działać inne bodźce. Może też tak być, że Was w ogóle wyzwalacze nie będą na Was działać.

PS. ASMR nazywane jest również orgazmem dla mózgu, chociaż z erotyką nie ma to nic wspólnego.


Spotkaliście się już z ASMR? Co o tym myślicie?

5 komentarzy:

  1. Nie widziałam że jest coś takiego :) muszę koniecznie zobaczyć na YouTube. Uwielbiam gdy ktoś bawi się moimi włosami czuję się wtedy bardzo zrelaksowana :) Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Pierwszy raz się z czymś takim spotykam :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Słyszałam o tym i nawet obejrzałam jeden filmik z ASMR u Agnieszki Grzelak, ale to nie dla mnie zdecydowanie,choć nie neguje, jeśli komuś to pomaga się zrelaksować i widzi w tym pozytywy 😉

    OdpowiedzUsuń
  4. Skrót ten gdzieś słyszałam, ale dotąd nie miałam pojęcia, z czym to się je ;)

    OdpowiedzUsuń
  5. Coś mi się obiło o uszy, ale nie wgłębiałam się w temat. Może kiedyś wypróbuję :)

    OdpowiedzUsuń