22.4.19

Temat miesiąca: Czy fluor szkodzi?

fluor fakty i mity
Fluor to silnie toksyczny pierwiastek chemiczny. Występuje naturalnie w pożywieniu i na ogół nie jest szkodliwy dla człowieka. W odpowiednich ilościach jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju kości i zębów. Natomiast, jego nadmiar w organizmie działa odwrotnie na zęby i kości, powodując ich uszkodzenia. Problemy zdrowotne mogą być jeszcze poważniejsze, gdyż może dojść do uszkodzenia mózgu i szyszynki.

Fluor znajduje się nie tylko w pastach do zębów, ale i w preparatach owadobójczych, chwastobójczych, trutkach na szczury, herbacie, ziemniakach, wodzie pitnej, rybach. Również ten pierwiastek znajduje się w powietrzu.

Najbardziej szokująca informacją, jaką znalazłam na temat fluoru jest to, że podczas II wojny światowej hitlerowcy wykorzystywali go do otumanienia więźniów obozów koncentracyjnych. Bowiem niewielkie dawki tego pierwiastka powodują apatię, uległość i podatność na manipulację.

Kolejna to stwierdzenie, że fluor jest uznawany za jeden z najbardziej niebezpiecznych pierwiastków odpowiadający za skażenie środowiska.


Co w takim razie z pastami do zębów i innymi produktami przeznaczonymi do higieny jamy ustnej, czy są bezpieczne? Na paście do zębów z fluorem znalazłam informację "Przy przyjmowaniu fluoru z innych źródeł należy skonsultować się ze stomatologiem lub lekarzem". Innym źródłem fluoru może być dodatkowo fluoryzowana woda (np.w USA) lub sól (np. we Francji, Niemczech). Znalazłam informacje, że w Polsce nie fluoryzuje się sztucznie wody, wyjątek stanowi Wrocław. Są też rejony w naszym kraju, gdzie w wysokim stężeniu fluor występuje w wodzie naturalnie np. w Malborku. Polscy stomatolodzy zapewniają, że stosowanie pasty z fluorem jest bezpieczne. Jednak należy pamiętać, by nie połykać pasty i zawsze bardzo dokładnie wypłukiwać jamę ustną po umyciu zębów. Kolejna uwaga dotyczy mycia zębów przez dzieci. Najmłodsi powinni stosować pasty o zmniejszonej zawartości fluoru w składzie.


Podsumowując: Fluor i jemu pochodne występują w powietrzu, wodzie, glebie i pożywieniu. Jego niedobór jak i nadmiar w organizmie szkodzą. Dla równowagi warto stosować czasem do higieny jamy ustnej produkty bez fluoru. Szczególnie są one polecane dla osób z terenów o podwyższonym poziomie fluoru w wodzie.



2 komentarze:

  1. Fajnie, że zebrałaś tutaj informacje o fluorze. ;) Sama byłam ciekawa o co dokładnie z nim chodzi w paście do zębów, a jakoś nigdy tego nie sprawdziłam. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Akurat wczoraj na ten temat rozmawiałam i o ile dla zębów fluor jest korzystny, o tyle dla naszego żołądka już mniej :P

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 PRZY KUBKU HERBATY , Blogger