30.6.19
Moje podróże: Co warto zobaczyć w Świętokrzyskiem?
Moją największą pasją odkąd pamiętam są podróże. Nic bardziej mnie nie podnosi na duchu jak myśl o wyjeździe. Mam na myśli te dłuższe kilkudniowe podróże jak i wycieczki jednodniowe. Wiele godzin spędzam poszukując ciekawych miejsc do odwiedzenia. Najwięcej czasu poświęcam na wyszukaniu interesujących miejsc na wyjazdy jednodniowe. A nie jest to takie proste z kilku powodów. Sama podróż samochodem nie może zająć wtedy pół dnia. Najlepiej żeby miejsce docelowe znajdowało się do 120 km od domu. Mieszkając w południowej części Mazowsza, mam blisko do trzech województw: lubelskiego, świętokrzyskiego i łódzkiego. A które odwiedzam najczęściej? Świętokrzyskie. Co warto zobaczyć w Świętokrzyskiem? Wszystko ;)
Moim absolutnym numerem jeden w regionie są ruiny pałacu Krzyżtopór. Ta okazała rezydencja pałacowa powstała w latach 1627-1644 i znajduje się w miejscowości Ujazd. Właścicielem rezydencji był Krzysztof Ossoliński, który długo się nią nie nacieszył, ponieważ zmarł rok po ukończeniu budowy. Historia autorstwa projektu pałacu i jego kształtu pozostaje nie do końca poznana. Jest to powodem do narastania wokół niego legend. Jedną z nich jest opowieść o zastosowaniu w pałacu symboliki liczb nawiązującej do kalendarza: „okien miał tyle, ile dni w roku, pokoi tyle, ile tygodni; sal wielkich tyle, ile miesięcy, a cztery narożne jego baszty odpowiadały liczbie kwartałów”. Brak zachowanych planów budowy oraz sztychów sprzed przebudowy w XVIII wieku uniemożliwia dziś faktyczne odtworzenie wizerunku zamku z połowy XVII wieku.(źródło: Wikipedia)
Ruiny zrobiły na mnie ogromne wrażenie. Podobno w sali balowej sufit tworzyło ogromne akwarium, a w stajniach wisiały wielkie lustra. W takich miejscach uruchamiam wyobraźnię i próbuję sobie wyobrazić jak to wyglądało te kilka wieków temu, jak korytarzami chodzili właściciele i służba, jak mogły wyglądać różne pomieszczenia. W różnego rodzaju ruinach czuję się też swobodniej niż zamkach-muzeach, w pełni zaaranżowanych.
W okolicy Ujazdu znajduje się:
-Opatów z trasą podziemną,
-Kurozwęki i zespół pałacowy oraz hodowla bizonów amerykańskich.
Natomiast, te miejsce jeszcze chciałabym odwiedzić:
ruiny zamku w Szydłówie, a także ruiny Pałacu Karskich we Włostowie.
Wiele osób zachwyca się Kazimierzem Dolnym, mnie natomiast skradło serce inne miasto, które również położone jest nad Wisłą- Sandomierz, który wyróżnia niesamowity klimat i jest po prostu piękny. W Sandomierz jest wiele ciekawych miejsc do zobaczenia. Można tu przyjechać na jeden dzień lub na weekend. Najważniejsze atrakcje turystyczne to: trasa podziemna, Muzeum Okręgowe mieszaczce się w zamku Królewskim, rejs po Wiśle, spacer wąwozem Królowej Jadwigi, Dom Jana Długosza, jeden z najpiękniejszych Ryneów w Polsce, Park Piszczele.
W okolicy Sandomierza znjaduje się:
-Zamek Baranów Sandomierski,
-i juz woj. podkarpackim Zamek Tarnowskich.
Kolejnym miejscem, do którego chętnie wracam jest stolica województwa świętokrzyskiego, czyli Kielce. Ciekawym miejscem w tym mieście jest Rezerwat Przyrody Kadzielnia. W tym miejscu był kiedyś kamieniołom, w tej chwili wyrobisko wypełniają wody podziemne tworząc Jeziorko Szmaragdowe. Wygląda to jakby w środku miasta wyrosły góry. Kadzielnia stanowi największe skupisko jaskiń na Kielecczyźnie, bo jest ich tu aż 25. Kolejne miejsce, które chętnie odwiedzam jest stary Park Miejski z oczkiem wodnym o powierzchni prawie 8h.
Inne atrakcje turystyczne w Kielcach: Muzeum Wsi Kieleckiej, Muzeum Zabawek i Zabawy, Pałac Biskupów, Skwer Szarych Szeregów i Aleja Sław. Muzeum Stefana Żeromskiego, Rynek i ulica Sienkiewicza i wiele, wiele innych.
A jezeli już będziecie w Kilcach to koniecznie musicie jeszcze odwiedzić te miejsca:
- Jaskinia Raj,
- Zamek Królewski w Chęcinach,
-Dąb Bartek i Miedziana Góra (więcej o atrakcjach w tej okolicy przeczytacie tutaj KLIK).
Góry Świętokrzyskie to największa wizytówka tego regionu. Miejsca, które musicie koniecznie odwiedzić to oczywiście Święty Krzyż i Łysa Góra (jest to szczyt o wysokości 594 m n.p.m. położony we wschodniej części pasma Łysogór w Nowej Słupi), koniecznie też musicie zdobyć najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich, czyli Łysicę 614 m. n.p.m. Oba miejsca dzieli około 22 km, jadąc z Łysicy do Nowej Słupi droga prowadzi m.in. przez Bodzentyn, gdzie znajdują się ruiny średniowiecznego zamku.
A dla dzieci idealną atrakcją będzie Sabat Krajno z parkiem miniatur i oceaniką.
Na zakończenie wspomnę jeszcze o dwóch miejsca: Czarniecka Góra - to mała wieś w powiecie koneckim, gdzie spędzałam wakacje, gdy byłam dzieckiem. To miejsce wyróżniały zawsze piękne lasy i czyste powietrze. Jeszcze przed wojną znajdowało się tutaj popularne uzdrowisko, w którym leczono choroby układu oddechowego. Najstarszą budowlą jest Willa Halinówka z 1930 roku. A 25 minut drogi od Czarnieckiej Góry znajduje się bardzo interesujący Rezerwat Przyrody Skałki Piekło pod Niekłaniem, o którym wspominałam Wam w tym poście KLIK.
Czy byłyście w którymś z tych miejsc?
Czy lubicie wyjazdy/wycieczki jednodniowe?
Nie byłam w żadnych z tych miejsc, ale doskonale rozumiem tę ciągłą chęć podróżowania. Ja sama na to "choruję" i ciągle wyszukuję sobie nowe kierunki - nie tylko na dłuższe wyjazdy, ale również na takie jednodniowe :)
OdpowiedzUsuńNa takie choroby można chorować ;-)
OdpowiedzUsuń